A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 239

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach. Galeria miesiąca
Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach
G ó r n o ś l ą s k i e   T o w a r z y s t w o   L i t e r a c k i e   w   Katowicach

Galeria miesiącaMarzec 2016

ANNA MARIA RUSINEK

 

Od sześciu lat mieszka i tworzy w Imielinie. Tam też artystkę można odwiedzić w jej pracowni, obejrzeć obrazy, których około siedemdziesięciu wyeksponowanych jest w jej autorskiej galerii malarstwa „Fabryce wstążki”. Jest to tylko niewielka część jej twórczości, ponieważ większość obrazów znajduje się w galeriach na terenie Polski oraz zdobią kolekcje prywatne, państwowe (Galeria Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej, Muzeum Literatury w Warszawie) i instytucji poza granicami kraju (Instytut Ignacego Paderewskiego w Paryżu).

Tematyka obrazów Anny Marii Rusinek jest różnorodna, bo oprócz wiodącego motywu przedstawienia kobiety wpisanej w mniej lub bardziej abstrakcyjny pejzaż nieobce artystce są autonomiczny pejzaż, martwa natura i portret. Postać kobiety jest jednak dla malarki najważniejsza. Na obrazach niejednokrotnie występują dwie kobiety, jest to próba podjęcia zagadnienia ambiwalentności kobiecej natury. Na większych formatach płócien pojawia się też temat relacji damsko-męskich, a wszystko w otoczeniu pięknej przyrody, kwiatów, ważek, nieba w jego różnych odsłonach, muzyki.

Każdy nowy obraz jest dla Anny Marii nowym wyzwaniem, zadaniem do rozwiązania, ponieważ artystka stawia zawsze sobie nowe pytania, a co za tym idzie – nowe problemy do rozwiązania. Malowanie jest dla niej sposobem na życie. Oprócz satysfakcji, jaką przynosi, jest też niekończącą się walką z samą sobą. Jest romansem do końca życia. Każdy najnowszy obraz w trakcie procesu twórczego wywołuje uczucia podobne do stanu zakochania i jest tym najważniejszym, ukochanym, aż do następnego…

Anna Maria Rusinek zaprasza wszystkich zainteresowanych do „Fabryki wstążki”, gdzie samemu można spróbować przygody z malarstwem i rysunkiem, zaprasza też do wirtualnej galerii: www.malarstworusinek.pl.