A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 239

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach. Galeria miesiąca
Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach
G ó r n o ś l ą s k i e   T o w a r z y s t w o   L i t e r a c k i e   w   Katowicach

Galeria miesiącaWrzesień 2015

 

GRZEGORZ CHUDY

 

Magister filologii polskiej, malarz akwarelista, muzyk w zespole folkowym Beltaine, konferansjer, uczy gwary w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej, autor ilustracji prasowych, książkowych oraz okładek do płyt CD zespołów muzycznych. Wraz z żoną Aleksandrą i córką Zosią mieszka w Nikiszowcu. Wraz z katowicką poetką Ewą Parmą stworzył malarsko-literacki projekt, który zaowocował wydaniem dwóch tomików Obrazki ze Śląska i Nowe Obrazki ze Śląska.

 

I pomyśleć, że moja przygoda z akwarelą zaczęła się od miejsc odległych. Bretania, Włochy, cerkwie. Dopiero po wielu latach uświadomiłem sobie, że to, co najbardziej fascynujące znajduje się pod samym nosem, że mieszkam w regionie, który stał się dla mnie prawdziwą nomen omen kopalnią inspiracji. I tak równe pięć lat temu powstała pierwsza akwarela z liczących ponad 300 obrazów cyklu Obrazki ze Śląska.


Do życia wracają stare kopalnie, nieistniejące kamienice, familoki, synagogi. Stojące samotnie wieże ciśnień, stają się głównym elementem na pół realnej, na pół baśniowej scenerii. Swoje kolory odzyskują ludzie i miejsca utrwaleni na czarno-białej fotografii, gdyż to właśnie stare zdjęcia okazują się być źródłem pomysłów na kolejne obrazy. No i ludzie, którzy urastają do rangi śląskiego symbolu – praczka z nikiszowieckiego Magla, wracający z szychty górnicy czy skrzypek, który gra pod wiaduktem nieopodal katowickiego kina Rialto muzykę dla całego miasta.


Obrazki ze Śląska to dialog z przeszłością, która wydaje się być dużo bardziej elegancka od plastikowego XXI wieku. To wizja mojej małej ojczyzny - nie taka, jaką jest czy była, ale taka, jaką mogłaby być, jeśli tylko zmrużyć oczy, włączyć wyobraźnię i wypuścić w powietrze pełen marzeń czerwony balonik….


Więcej na:
www.grzegorzchudy.pl oraz www.facebook.com/grzegorzchudy.galeria

 

Strona autorska