A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 239

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach. Galeria miesiąca
Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach
G ó r n o ś l ą s k i e   T o w a r z y s t w o   L i t e r a c k i e   w   Katowicach

Galeria miesiąca



Lipiec 2015

MIROSŁAW ORZECHOWSKI

 

Urodzony: 18 września 1956 roku w Krakowie.

 

Po wielu różnych próbach znalezienia miejsca postoju (m. in. Kraków, Cieszyn, Szarów, Łężkowice) osiadł ostatecznie w roku 2013 w Chorzowie, gdzie się oddaje pracy twórczej. I niech tak zostanie.

 

Kształcony: przez wiele instytucji do tego powołanych, między innymi przez Uniwersytet Jagielloński, gdzie ukończył filozofię, uzyskując wiedzę tyleż wszechstronną, co niepraktyczną. Potem przechodził różne kursy − od rysunku po język angielski. Ok. roku 2000 postanowił nie zdać już żadnego egzaminu i trzyma się tego.

 

Praca zawodowa: Wykonywał szereg różnorodnych zawodów. Był między innymi pracownikiem poczt ruchomych, kierowcą wózka akumulatorowego, nocnym stróżem, mleczarzem, kadrowym w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Odrodzenie”, starszym wsadowym w Hucie im. Lenina, ale również wychowawcą w szkole życia, nauczycielem akademickim, na koniec nauczycielem języka angielskiego w szkole podstawowej. Tego ostatniego trzyma się nie ze względu na stałość w uczuciu do zawodu, ale z braku pomysłu na dalszą karierę zawodową.

 

Malarstwo: Posługuje się kilkoma technikami: rysunkiem ołówkowym, akwarelą, farbami akrylowymi i olejnymi, ale najchętniej sięga po pastele olejne, bo ta technika najbardziej odpowiada jego temperamentowi.

 

Chciałby w swojej twórczości uniknąć tego, co nazywa pułapką nowoczesności. Widzimy wszyscy, przechadzając się po galeriach, wspaniałe obrazy, wykonane doskonałą techniką. Cuda przemyślane i doskonałe. Sztuka współczesna jednak skierowana jest do bardzo określonego, wąskiego kręgu odbiorców. Orzechowski nie pragnie przy tym propagować sztuki dla ludu, która by miała zbłądzić przede wszystkim pod jakieś strzechy, ale uznaje, że  powinna ona być inteligentna, zabawna, zachwycająca i bogata. Jeśli pod którąś ze strzech znajdzie się ktoś, kto takiej szuka, to dlaczego nie, ale z drugiej strony − uważa − niech poeci nie piszą tylko dla innych poetów, a malarze nie malują dla historyków sztuki. Jego obrazy mają zdobić i cieszyć. Dekoracyjność ma być motywem przewodnim tego malarstwa. Zamierzeniem Mirosława Orzechowskiego jest tworzyć takie obrazy, które odbiorca z przyjemnością powiesiłby na ścianie w swoim domu.

 

Druga sprawa, to komunikatywność. Malarstwo jest dla niego formą komunikowania się. Dlatego tworzy obrazy przy pomocy zrozumiałych znaków. Do ich odbioru niepotrzebne jest jakieś szczególne przygotowanie kierunkowe. Artysta mruga jakby porozumiewawczo do przechodnia, a jeśli ten pochwyci tę nić porozumienia, wtedy jego dzieło spełni swoją podstawową funkcję. To obraz sam ma mówić − zaznacza − a nie na spółkę z opisem intencji autora, z konieczną znajomością kontekstu powstania dzieła, aktualnych trendów w malarstwie.

 

Teatr: Lekki Teatr Przenośny powstał w 1998 roku w Targowisku, w gminie Kłaj. W 2004 roku przeniósł się do Chorzowa. Działał początkowo w Miejskim Domu Kultury „Centrum”, a obecnie znaleźć go można na trzecim piętrze Chorzowskiego Centrum Kultury.

Strona autorska