A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 239

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach.
Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach
G ó r n o ś l ą s k i e   T o w a r z y s t w o   L i t e r a c k i e   w   KatowicachU źródeł nowych talentów

NewTalentsResources jazz&literatura

W 2010 roku w Chorzowie zrodził się projekt NewTalentsResources jazz&literatura. Mieści w sobie dwa niezależne działy: Agencję Literacką i Agencję Koncertowo-Bookingową Jazz & Obrzeża. Jednak cel obu jest wspólny: wyławiać i promować talenty, znalezione piękno oddawać światu, uwrażliwiając go na artystyczne wartości. Za obiema Agencjami kryje się nazwisko chorzowianki Marzeny Anioł. Agencja Literacka szczyci się doprowadzeniem do wydania książki Jolanty Krysowatej Skrzydło anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot, pozycji nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a tym samym uznanej za jeden z dziesięciu najlepszych reportaży 2013 roku. Z kolei Agencja Koncertowo-Bookingowa reprezentuje artystów, których wrażliwość muzyczna otwarta jest na jazz, etno jazz, nu jazz, world music, muzykę etniczną, klasyczną czy folk. Rekomenduje przede wszystkim – przekraczające bariery gatunków – projekty wielokulturowe, bo to one zwykle tworzą zupełnie nowy krajobraz dźwięków, a właśnie taki Agencja chce prezentować publiczności na koncertach, współpracując z artystami i zespołami z całego świata, od Polski po Australię. Wśród reprezentowanych przez NewTalentsResources są takie znakomitości, jak królowa polskiego folku – Maria Pomianowska, nowa ulubienica Marka Niedźwieckiego – Monika Lidke czy jedna z gwiazd tegorocznego warszawskiego Festiwalu Jazz na Starówce – Ofir Shwartz Trio. Do stajni Agencji należy również zespół Klezzmates, którego występ zwieńczył ostatnią, poświęconą przyjaźni, chorzowską sesję Medium Mundi, a 30 października uświetni Dni Otwarte w Muzeum Historii Żydów Polskich, a także Savannah and the Stringz, która podbiła serca gliwickiej publiczności, występując w cyklu Filharmonia – Muzyka w Jazovii 2014.

Już dziś wiemy, że w 2015 roku na przełomie września i października odbędzie się pierwsza edycja festiwalu inicjowanego przez NewTalentsResources – Festiwal Źródła Nowych Talentów jazz&literatura. Z pewnością sprzęgnie się z kolejną, dwunastą już, sesją Medium Mundi... Przedsmakiem tego wydarzenia będzie w lutym 2015 roku solidna dawka współczesnego skandynawskiego jazzu w wykonaniu międzynarodowego kwintetu Kenneth Dahl Knudsen Group − kolejnych podopiecznych Agencji. Festiwal, na który złoży się pięć koncertów oraz seria warsztatów literackich i muzycznych, jest organizowany wspólnie z Miejskim Domem Kultury „Batory” i Urzędem Miasta Chorzów.

I to wszystko w obrębie naszego lokalnego świata, wszystko niejako z nas i wokół nas. Wystarczy oczy szeroko otworzyć, by zobaczyć, że w promieniu kilkunastu kilometrów od imponującej nowej siedziby NOSPR-u grana jest i promowana na różnych poziomach i w różnych wymiarach muzyka wyborna, wyszukana, wciąż wzbogacająca śląską kulturę muzyczną. Sprawiają to przestrzenie takie, jak Agencja NewTalentsResources jazz&literatura czy GAD Records, o którym to wydawnictwie pisałem ostatnio...

autor: Jacek Kurek