A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 239

Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach.
Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach
G ó r n o ś l ą s k i e   T o w a r z y s t w o   L i t e r a c k i e   w   Katowicach



GAD

SBB - Jazz nad Odrą 1975, GAD CD 008, hi-res cover

SBB - Jazz nad Odrą 1975 (GAD CD 008, hi-res cover)

 

W październiku 2008 roku w Sosnowcu powstało wydawnictwo Agnieszki i Michała Wilczyńskich GAD Records. Mija sześć lat od tamtej chwili. W tym czasie udało im się wydać osiemnaście płyt kompaktowych i dwa winyle (te ostatnie z muzyką wydaną wcześniej na płytach CD) oraz dwadzieścia publikacji poświęconych muzyce rockowej – równy zatem rachunek krążków i książek. Nazwę oficyny wymyśliła Agnieszka, trochę z pogodnym uśmiechem charakteryzując Michała (jego skłonność do po-gad-uszek), trochę dając wyraz fascynacji wierszem Bolesława Leśmiana Gad. Również naturalne rozwinięcie szyldu wydawnictwa odzwierciedla jego ideę − „Great Audiovisual Discoveries”.

Pierwszą płytą zaproponowaną przez GAD Records była Nora, zawierająca niepublikowane nagrania Zbigniew Seifert Quartet, które ukazywały lidera zespołu nie jako uznanego skrzypka, lecz utalentowanego saksofonistę. Z biegiem czasu w ofercie wydawnictwa znalazły się m.in. pierwsze (bowiem wcześniej nieistniejące w formie oficjalnych kompaktów) płyty Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Włodzimierza Nahornego, dalej: znakomite nieznane nagrania legendarnej grupy Klan (dwa albumy: Senne wędrówki i Nerwy miast), Jerzego Miliana (aż cztery płyty, z tego trzy w serii „Jerzy Milian Tapes” oraz wznowienie na CD i LP krążka Bazaar), SBB (legendarny Jazz nad Odrą Live 1975), Show Band, Alex Band... Prawdziwym wydarzeniem było płytowe wydanie ścieżki dźwiękowej z programu telewizyjnego Sonda, który w latach 1977–1989 prowadzili Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński. Ta jedyna w swoim rodzaju i niepodobna do innych produkcja telewizyjna późnego PRL-u do dzisiaj ma swoich żarliwych zwolenników, nadal imponując kompetencją, charakterem, pomysłami... Emisje Sondy przerwała tragiczna śmierć obu prezenterów w wypadku samochodowym pod Raciborzem w roku 1989. 

Dobrze w tym miejscu wspomnieć również, że GAD Records to do niedawna wydawca edytorsko pięknego i merytorycznie dopracowanego kwartalnika „Lizard”, kierowanego do miłośników ambitnej muzyki rockowej. U zarania pisma w rubryce „Sonda” swoimi refleksjami muzycznymi dzielili się z czytelnikiem felietoniści − nomen omen – Kurek i Kamiński. Czyż nie to najlepiej świadczy o gustach i estetycznej linii GAD Records…

Wydawnictwo popularyzuje również muzykę naszych południowych sąsiadów. Chociażby w tym roku ukazała się płyta Martina Kratochvíla i jego zespołu Jazz Q zawierająca soundtrack z kontrowersyjnego i intrygującego filmu science fictionTemné slunce.

Na uwagę zasługuje zarówno przemyślany dobór repertuaru, jak i staranna szata graficzna, wartościowy i erudycyjny komentarz na okładkach oraz dobra jakość dźwiękowa proponowanych wydawnictw. Dlaczego GAD Records jest nie tylko firmą, ale zjawiskiem wartym uwagi, nie tylko na naszym lokalnym rynku muzycznym? Wydawnictwo niewielkie, samorodne, powstałe z pasji i entuzjazmu, śmiało od sześciu lat idące pod prąd, parające się poszukiwaniem pozycji niszowych i ambitnych to bez wątpienia fenomen... Fenomen i zachęta, świadectwo i przykład. Ileż kompetencji, cierpliwości, samozaparcia i determinacji trzeba, by w dzisiejszych czasach i warunkach pozostać jednocześnie wiernym służbie kulturze, wiernym sobie i na dodatek móc (oraz chcieć) się z tego utrzymywać…

 

autor: Jacek Kurek